Co je lymfa?
V posledních letech se často setkáváme s pojmy lymfatická masáž, manuální lymfodrenáž, přístrojová lymfodrenáž apod. Ale většina z nás ani přesně neví, co to ta lymfa je, jak lymfatický systém funguje, proč a k čemu je lymfodrenáž zdravá nebo máme jen částečné informace a matnou zkreslenou představu.
Co je lymfa?
V organismu máme dva cévní systémy: krevní systém a lymfatický systém. V krevních cévách proudí krev složená z červených a bílých krvinek (erytrocytů a lymfocytů), krevních destiček (trombocytů) a krevní plazmy. Krev rozvádí kyslík a prostřednictvím plazmy, která proniká skrz stěnu krevních cév do tkání, všechny živiny do buněk organismu.
V lymfatických cévách proudí čirá tekutina tzv. lymfa (míza), která je odváděna z tkání a prostřednictvím uzlin čištěna od nežádoucích škodlivých látek. Lymfatický systém je hlavní složkou imunitního a detoxikačního systému.
Jak a kde vzniká lymfa?
Z krve - přes stěnu krevních kapilár - proniká do mezibuněčného prostoru krevní plazma, která vytváří v tomto prostoru tzv. „tkáňovou tekutinu“. Každá buňka, omývána tkáňovou tekutinou, z ní odebírá potřebné živiny – bílkoviny, cukry, tuky, soli, ale také do ní vylučuje látky „odpadní“, které vznikají jako odpad metabolické činnosti.
Tkáňová tekutina obsahuje kromě živin a odpadních látek také bakterie, škodlivé toxické látky, nádorové buňky aj.
Přebytečná tkáňová tekutina je sbírána lymfatickými cévami a v podobě „lymfy“ je odváděna „drénována“ ze tkáně.
Co je úkolem lymfatického systému?
Hlavním úkolem lymfatického systému je odvod přebytečné tekutiny ze tkání, detoxikace organismu a nezastupitelnou roli hraje v imunitě organismu - tedy v podpoře odolnosti organismu proti nemocem.
Jak funguje lymfatický systém?
Činnost lymfatického systému začíná drenáží (odvodem) tkáňové tekutiny z mezibuněčných prostor těla za pomoci lymfatických cév. Lymfatické cévy procházejí soustavou lymfatických uzlin, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek, likvidace toxinů, nádorových buněk, choroboplodných zárodků a mrtvých bakterií, tj. „lymfa se v uzlinách filtruje - čistí“.
Čistá lymfa je vrácena zpět do krevního oběhu před srdcem, kde se stává opět součástí krve. Pokud by tkáňová tekutina nebyla z tkání odváděna, došlo by k jejímu hromadění, k otokům a postupně k zástavě cirkulace a ukončení života.
Do čistících orgánů lymfatického systému patří kromě zmíněných uzlin ještě krční, nosní a patrové mandle, slepé střevo, brzlík, slezina a další.
Lymfatický systém nemá vlastní pumpu jakou má krevní systém v podobě srdce, a proto je více náchylný k poruše transportu.
Jaké jsou příznaky poruchy lymfatického systému?
Počáteční projevy poruchy transportu lymfy bývají často nenápadné. Jde zejména o mírné a dočasné otoky po fyzické námaze dynamické (pohyb) nebo statické (stání na nohou, sezení). K projevům poruchy odvodu lymfy patří i pocity těžkých nohou, otoky očních víček a různé formy celulity (tzv.pomerančová kůže). Nedostatečný odvod lymfy způsobuje její hromadění a bytnění tkáně. Hromadění lymfy znamená i hromadění škodlivých toxických látek. Podle míry poškození se poruchy klasifikují do několika stupňů, z nichž poslední stupeň představuje nevratné obludné deformace končetin (tzv. sloní noha) nebo jiných částí těla. Jaká je terapie poruchy lymfatického systému? Terapie je v prvé řadě fyzioterapeutická, v těžších případech doplněná léčbou farmakologickou. Poslední stadia onemocnění může řešit jen chirurgie (operace monstrózních otoků). Fyzioterapie zahrnuje 3 hlavní léčebné procedury, které pomáhají odlehčit lymfatickému systému, rozproudit lymfu a současně zlepšit imunitu a regeneraci organismu:
1. manuální lymfodrenáž
2. přístrojová lymfodrenáž
3. kompresivní bandáž (provádí se pomocí krátkotažních nebo dlouhotažných speciálních obinadel. Je důležitá v akutním počátku léčby pro rychlé zmenšení otoku).
Proč je důležitá lymfodrenáž u zdravého člověka?
Nevhodná skladba potravy, způsob života, nedostatek pohybu, stresové situace a pozor! vždy každé onemocnění - zvyšuje zátěž našeho lymfatického systému.
Tato zátěž se zpočátku projevuje únavou, slabostí nebo vyčerpaností. Příznakem špatné funkce lymfatického systému je i celulita a pocity těžkých nohou.
Později vznikají otoky nebo dojde ke zduření a bolestivosti lymfatických uzlin.
Stejně tak, jako je důležitý přísun kyslíku a živin buňkám, je pro organismus důležitá i likvidace všech odpadních látek, bakterií, toxinů a nádorových buněk.
Lymfodrenáž pomůže odlehčit lymfatickému systému, rozproudí lymfu a současně zlepší detoxikaci, imunitu a regeneraci organismu, působí preventivně proti nemocem.
Proto nepodceňujme u zdravých jedinců prevenci.
U nemocných je nutná konzultace s lékařem.
Zanedbání prevence nebo léčby poruchy lymfatického systému může vést ke vzniku zánětů, nemocí a v horších případech i nádorovému bujení tkáně.
Motivy k využití lymfodrenáže:
1. Zlepšení detoxikace a imunity organismu, prevence nemocí
2. Předcházení vzniku celulitidy u žen užívajících hormonální antikoncepci
3. Prevence potíží v klimakteriu (v tomto období jsou ženy více ohroženy tvorbou otoků.
4. Migrény způsobené zástavou lymfy
5. Ošetření unavených končetin, prevence a léčba křečových žil.
6. Prevence artrózy kloubů
7. Redukce obsahu cukru v krvi u diabetiků
8. Zlepšení pokožky, redukce vrásek a otoků víček, léčba akné, pigmentových skvrn apod.
9. Hlavní metoda na léčení otoků lymfatického původu. Prevence proti nádorovému onemocnění.
Eva Jelizaveta Portlová
+420 731 190 807