Ať se LYMFA rozproudí

 

Kdo se vypraví na lymfatickou masáž, těší se, až se jeho tělo zbaví odpadu, otoků a celkově se bude cítit mnohem lépe. 

Jde však o složitou proceduru, kdy pouze 

její správné provedení přinese organismu užitek.

Sama používám při své práci s klienty lymfatickou masáž už 15 let a opravdu přináší tato masáž skvělé výsledky. 

Jsem moc ráda, za každý článek od odborníků a tím i jejich doporučení. 

Děkuji mým učitelům - Prof. MUDr. Ivan Dylevský, DrSc., MUDr. Hana Houdová 

a specialistka fyzioterapeutka Eva Hrubá.

 

9 OTÁZEK PRO ODBORNÍKA

Odpovídá Eva Ištvánková, vedoucí fyzioterapeutka Revmatologického ústavu Praha.

Zdroj: Časopis MOJE ZDRAVÍ 10/2011

Masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky. Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven.

1. Co je to lymfomasáž a pro koho je vhodná?

Lymfomasáž je nepřesný, spíše lidový ekvivalent pro odborný výraz lymfodrenáž. Zatímco masáž obecně působí na kůži,  podkoží, povázky a svaly, lymfodrenáž nachází uplatnění v působení na kůži a podkoží. Jedná se o velmi jemnou techniku, která napomáhá transportu lymfy z periferie k centru, kdy se lymfatické cesty příliš velkým tlakem utlačují a transport lymfy je ztížen, nebo dokonce znemožněn.

2. Není to pouze trendová záležitost?

 Proč se u nás lymfa léčí teprve posledních 10 let a neřešila se již v době našich rodičů, když je to pro náš organismus  tak základní záležitost? Asi před 30-40 lety se problematikou zabýval český lékař Miroslav Bechyně, ale minulý režim považoval tuto metodu za nevědeckou, proto se kurzy lymfodrenáže mohly uskutečnit až po roce 1989. Tehdy to byl právě MUDr. Bechyně, kdo pořádal první kurzy, metodu u nás zavedl a proškolil své pokračovatele. V praxi se metoda osvědčila a pro své výsledky má široké užití v mnoha lékařských oborech, v oblasti sportu i v kosmetice.

3. Může přístrojová lymfodrenáž splnit stejný účel jako manuální?

Při léčbě závažnějších případů, jako je lymfedém, se doporučuje komplexní léčba. Skládá se z manuální lymfodrenáže, přístrojové lymfodrenáže, bandážování postižené části a cvičení s bandáží. Zde se jedná více o medicínský problém. Pokud chceme působit spíše preventivně nebo kosmeticky (pocit těžkých nohou, premenstruační otoky, únava po sportovním výkonu...), lze se rozhodnout pro manuální nebo přístrojovou lymfodrenáž. Manuální je náročnější a řeší spíše lokální problémy. Lidská ruka dokáže respektovat odlišnosti určité oblasti a ošetří právě potřebné místo velmi kvalitně a specificky. Přístrojová lymfodrenáž probíhá dle určitého předem naprogramovaného schématu na

kartě přístroje, respektuje všechna pravidla a potřeby, ale nedokáže se specificky věnovat určitému potřebnému "regionu".

4. Na co se máme zaměřit, pokud si vybíráme lymfodrenáž?

Dá se podle nějakých kritérií poznat dobré studio od špatného? Jak poznáme, že je prováděna odborníkem? Na pracovišti, které provádí lymfodrenáž, by měl pracovat alespoň jeden terapeut, který absolvoval akreditovaný kurz garantovaný Českou lymfologickou společností ČLS JEP,  jen on může provádět manuální lymfodrenáž. Přístrojovou lymfodrenáž může provádět jím zaškolený personál.

5. Pomůže lymfodrenáž zmírnit otoky?

Lymfodrenáž určitě otoky zmírní a odstraní nepříjemný pocit. Je však třeba respektovat určitá pravidla, pro její aplikaci. Důležité je dodržet dostatečný pitný režim, protože při lymfodrenáži se vylučuje nejen voda a toxické látky, ale i minerály a další pro tělo potřebné látky. Zvyšuje se tedy vylučování moči, a to často i bezprostředně po aplikaci lymfodrenáže. Nepomůže jedna aplikace, obvykle se celá série skládá z deseti procedur. V případě potřeby je možné sérii zopakovat po 2-3 měsících.

6. Může mít lymfodrenáž ve svém důsledku vliv na psychiku?

Z praxe víme, že psychický a somatický stav se navzájem ovlivňují - budete-li se po lymfodrenáži cítit lépe fyzicky, jistě se zlepší i váš psychický stav.

7. Proč bychom tedy měli a neměli chodit na lymfodrenáže?

Lymfodrenáž přispívá k detoxikaci organismu, regeneruje a relaxuje. Vhodná je i při celulitidě, u křečových žil, po trombózách žil dolních končetin, při chronické žilní nedostatečnosti, při syndromu těžkých nohou či při únavě nohou. Uplatní se také při předoperační přípravě, pooperační péči a v rehabilitaci poúrazových stavů. Lymfodrenáž má i své kontraindikace. Nepomůže při onemocněních srdce, jater a ledvin, jež způsobují otoky, neměla by být aplikována při všech akutních stavech: virové či bakteriální onemocnění - nachlazení, zvýšená teplota, samozřejmě horečka, průjmy... Absolutní kontraindikací je akutní zánět žil nebo srdeční a plicní nedostatečnost. Obecně při jakémkoli onemocnění srdce, plic, jater a ledvin je vždy nutná konzultace vhodnosti lymfodrenáže s ošetřujícím lékařem.

8. Jak často bychom na uváděnou proceduru měli chodit?

Zpravidla se doporučuje první dva týdny aplikace třikrát týdně, poté dvakrát týdně do celkového počtu deseti aplikací. Mohou existovat i vyjímky (15 procedur). Lymfodrenáž by neměla být aplikována denně z důvodu zvýšených nároků na kardiovaskulární a vylučovací systém.

9. Jak se orientovat v cenách za tyto služby?

Manuální lymfodrenáž bývá dražší, protože je pro terapeuta fyzicky i psychicky náročná. Cena odráží také cenu akreditovaného kurzu (neměl by ji provádět personál jen se zaškolením). Přístrojová lymfodrenáž je dána schématem uloženým v paměti přístroje, který může obsluhovat i zaškolený personál pod dohledem odborníka s akreditovaným kurzem. Proto cena přístrojové lymfodrenáže bývá nižší než za manuální lymfodrenáž.

 


E-zpravodaj zdarma